Spavá droga zvaná socializmus

Autor: Eduard Šandor | 6.3.2012 o 8:00 | (upravené 6.3.2012 o 21:21) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  155x

Zaplavila už celú Európu. Ako každá správna zákerná, dlhodobo neliečená závislosť je potláčaná novou dávkou tejto drogy. Akútne stavy sú potláčané sedatívami ako napr. euroval či ESM. Lenže je len otázkou času a sedatíva začnú strácať svoju účinnosť a Európa sa začne zmietať v abstinenčných kŕčoch.

Najviac ublíži práve tým, pre ktorých bola určená. Pre ľudí odkázaných na solidaritu ostatných, dôchodcov a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Najsmutnejšie je, že politická elita, ktorá túto drogu dávkovala a dávkuje, bude na tom najlepšie. Odvykanie bude ťažké aj pre strednú vrstvu obyvateľstva. V abstinenčných bolestiach sa niektorým prečistí mozog, čo im umožní sa z tejto závislosti dostať. Závislosť na tejto spavej droge sa prejavuje ako každá iná závislosť:

 •  neschopnosťou priznať si vlastnú závislosť,
 •  agresívne až fanatické správanie pri pokuse o jej liečbu,
 •  absolútnym odovzdaním sa tejto droge,
 •  neschopnosťou triezveho úsudku,
 •  dáva falošný pocit bezpečia a istoty,
 •  uspáva zdravý rozum a prechádza až do letargie,
 •  je sebecká, neberie ohľad na budúce generácie a naše deti.

 Zároveň má aj ďalšie nebezpečné spoločensko-ekonomické príznaky:

 •  jej špecialitou je ľahostajnosť až apatia k veciam verejným,
 •  likviduje kritické myslenie a nevyžaduje spätnú väzbu,
 •  zamieňa si solidaritu s plytvaním zdrojov,
 •  zabudla na múdrosť našich predkov: Každý ulíha, ako ustelie si sám...,
 •  arogantne zasahuje do slobodného trhu čím ho pokrivila a zničila,
 •  odmeňuje lenivosť, neschopnosť a vypočítavosť,
 •  trestá pracovitosť, úspech a tvorivosť,
 •  v mene falošnej solidarity berie zaslúženú odmenu schopným, čím ich demotivuje alebo vyháňa z jej dosahu.

 V mene zdanlivej rovnosti sebavedome uzákoňuje plošné a plytké riešenia. Pripomína doktora, ktorý bez diagnózy nasadí rovnaké antibiotiká všetkým svojim pacientom. Neberie do úvahy ani fakt, že niektorí pacienti môžu byť na tie jeho antibiotiká alergickí.

 Najhoršie však je, že jej dávkovanie neubližuje len na nej závislým ale všetkým nerozdielne. Snaží sa svojím obetiam vnútiť názor, že štát sa o nich postará. Že zdroje sú neobmedzené. Že skoro všetko by malo byť zadarmo. Dôchodky a minimálna mzda dvojnásobné. Realita je však krutá. Štát sa o nich postará len pokiaľ bude mať zdroje, ktoré sú obmedzené. Keď ich bude rozdávať, tak mu dôjdu veľmi rýchlo. Ak sa zadlží, tak mu budú zdroje ubúdať ešte rýchlejšie. Ak si požičia aby splatil staré dlhy, ktoré mu prerastajú cez hlavu, v podstate už zbankrotoval.

 Zo štátneho krv netečie, bolo heslo, ktorým sa závislí radi riadili a mnohí stále riadia. Lenže štátne je v podstate rovnako moje ako tých dvadsať Eur v mojej peňaženke. A skutočnosť je taká, že ak verejný činiteľ spreneverí nejaké tie Eurá, je to presne to isté ako by mi ich ukradol z peňaženky.

 Díleri tejto spavej drogy vyzerajú v očiach jednoduchého človeka ako hrdinovia z dávnych bájí. V mene dobra a krásy ponúkajú na zlatom podnose túto spavú drogu ako liek na tvrdú, nemilosrdnú a krutú realitu bežného života. Kto by to nezobral? Nájdu sa však ľudia, ktorý ju dokážu odmietnuť. Ľudia, pre ktorých je jediná skutočná istota v pokoji ich duše. Istotu im nikto dať nemôže, musia sa sami vyrovnať s tvrdou realitou svojho života. Pretože iba tak môžu byť skutočne nezávislí, iba tak môžu slobodne a naplno žiť svoj život.

 Závislí tiež nahradili slovo solidárny, slovom sociálny. Pozor! Toto nie sú v žiadnom prípade synonymá. Spoločné majú len prvé dve písmená. Solidárna je napr. osoba, ktorá je ochotná vzdať sa časti svojho majetku aj štátneho v prospech tých, ktorí sú na solidaritu odkázaní. Sociálny je spoločenský, resp. ide o hmotné zabezpečenie ľudských potrieb štátom. Pojem sociálny sám o sebe nie je za nič zodpovedný. Nemôže za to, že v jeho mene sú ľudia uspávaní falošným pocitom bezpečia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?