Centralizovaný nákup - tabu alebo verejne utajovaná skutočnosť

Autor: Eduard Šandor | 10.5.2012 o 8:36 | (upravené 31.1.2016 o 10:57) Karma článku: 9,05 | Prečítané:  885x

Keby od dnes u nás etablované nadnárodné obchodné spoločnosti nakupovali tak ako Slovensko, zbankrotovali by už včera. Nie je potrebné odznova vynaliezať žiarovku, rovnako nie je potrebné vynaliezať centrálne nákupné systémy.

Naše obce, štátne školy a nemocnice, resp. mnohé iné štátne či verejné zariadenia hrajú svoju vlastnú obstarávaciu šachovú partiu. Jednoducho každý hrabe na vlastnom pieskovisku.

Dal by som nášmu parlamentu nasledovnú domácu úlohu:

Každý poslanec by dostal do ruky rovnakú formičku s úlohou obstarať jej dvojča. Pre našich nákupných guru, ktorí dokážu v sekunde ohodnotiť nákup napr. diaľnic, štadiónov či Sulíkovej knižnice, bude obstaranie jednej formičky hračka. Spočítame stopäťdesiat bločkov a porovnáme výslednú sumu s faktúrou za hromadný nákup stopäťdesiatich formičiek. Aký veľký by bol rozdiel? Odhadujem minimálne 40% a viac. Nehovoriac o tom, že každého z tých 150-tich expertov na verejné obstarávanie sme počas ich nákupu platili z našich daní.

Otázky typu - prečo nám to takto vyhovuje, sú zbytočné. V hitparáde korupcie dosahujeme stabilne vynikajúce umiestnenie.

Desivé čo i len pomyslieť, že by naši ústavní činitelia nemali dosah na verejné obstarávanie. Normálne by nás politika začala nudiť. Živo si viem predstaviť našich profesionálnych politických nákupcov ako smutne sedia v parlamente a hútajú čo budú robiť.

Utopická predstava. Obstarávali by profesionálni nákupcovia, ktorých by neobmedzoval už dávno zrušený a zbytočný zákon o verejnom obstarávaní. Sídlili by si len tak, v jednej budove. Ďaleko od politiky, ktorú k svojej práci vôbec nepotrebujú. Vlastné kontrolné mechanizmy, sem-tam nejaká tá kontrola z NKÚ. Imunitou neobdarený nákupca si dobre rozmyslí, či si bude privyrábať na úkor štátu. Nie. Verte, nezničí si svoju kariéru a nebude riskovať árešt.

Každopádne centralizovaný nákup je jednoznačne veľmi zlý nápad. Každý politik ako aj dobre platený odborník vám to prostredníctvom našich nezávislých médií potvrdí.

Naopak, treba zvýšiť dane, odvody a zrušiť dávky. Podľa nášho nového ministra financií, grafového mága, pána Kažimíra bolo treba obnoviť aj daň z dedičstva a darovania. Vraj tak, aby to nekomplikovalo život obyčajných ľudí. Lepší vtip som už dávno nepočul. Tento geniálny nápad ho držal skoro týždeň. Náš rozhodne, nerozhodný minister financií už vo svojom konsolidačnom balíku s touto daňou nepočíta.

Pripustil však, že šetrenie bude z dvoch tretín na strane príjmov. Jasnejší dôkaz nespôsobilosti tejto vlády nájsť skutočné riešenia hľadať netreba. Zvýšiť dane, odvody či rušiť dávky dokáže fakt každý packal.

Je za tým lenivosť či neschopnosť? Potrebujú stále viac príjmov, aby bez práce dosiahli potrebný schodok štátneho rozpočtu a zároveň uspokojili našich oligarchov?

Ste z toho smutný? Nebuďte. Nie len na Slovensku je to tak. Náš, už spoločný, dlh eurozóny sa minulého roku vyšplhal na 82,5 percenta HDP.

Bez ilúzií: Skôr naučíte slony lietať, ako našich politikov pracovať!

Dumbo.jpg

Lietajúci slon Dumbo, výskyt Disneyland.

Zdroj - obrázok:  http://www.pikosky.sk/wp-content/uploads/2011/06/jennifer-lopez-max-emme-disneyland-02-450x297.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?