Ak máte strach z voľne pobehujúcich psov, Šutrovke sa vyhnite oblúkom

Autor: Eduard Šandor | 19.6.2014 o 8:06 | (upravené 25.6.2014 o 21:58) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  3787x

V Ivanke pri Dunaji, pri jazere Šutrovka je stretnúť psa na vôdzke s košíkom rarita. Obec osadila informačné  tabule so zákazom kúpania zvierat bez efektu. Dokonca máme všeobecne záväzné nariadenie č. 1/2008*, ktoré upravuje pohyb psov v obci ako aj miesta, kde a kedy je ich možné venčiť. Tabule dotvorili sprejeri a zlámali vandali. Ostala len jedna.

Záväzné nariadenie obce nikto nepozná alebo nedodržuje. Všetko závisí od majiteľov psov a ich ohľaduplnosti. V prípade, že máte malé dieťa ako ja, dávajte veľký pozor, aby dieťa nedostalo šok. Najnáchylnejšie sú deti od troch do desiatich rokov. Situácia nemusí byť nebezpečná. Ak na dieťa alebo vás nečakane vyskočí pes je nepodstatné, že je to šteniatko túžiace po hre! Malé dieťa môže dostať fóbiu zo psov. Poznám staršieho pána, ktorý takýto danajský dar ako dieťa dostal a na Šutrovku práve kvôli psom vôbec nechodí.

Prečo musia venčiť svojich najlepších priateľov práve v známych oddychových zónach? Práve tam, kam chodia na prechádzky rodiny s deťmi? Mám rád psov a zvieratá vôbec. Otec bol chovateľ a ja som sa zvieratám ako dieťa nemohol a ani nechcel vyhýbať. Obstarať si psa je veľká zodpovednosť, kto sa mu nemá čas a chuť venovať nech si kúpi plyšového.

Výhovorky a informácie typu: „Nemusíte sa báť, on vám neublíži“ alebo „On má rád deti“ sú trápne a urážajúce. Čo odpovedať? Samozrejme tak, aby ste neurazili? Niektoré dokonca stoja aj za zverejnenie, napríklad: „Sťažujte sa, až keď vám ublíži“. Iný pán zas začal riešiť otázku genetiky. Vraj ľudia, ktorí majú fóbiu zo psov sú geneticky chybní, a preto si treba vyberať zdravých partnerov aby sa takáto genetická informácia nešírila ďalej.

Podaktorí majú psa na vôdzke, zriedkavý to jav. Najčastejšie pobehujú voľne a vzhľadom ku nerovnosti terénu či priľahlú oboru aj mimo dohľad majiteľa. Prevažne majú pána na háku. 

Pes do takýchto lokalít nepatrí. Môže spôsobiť ujmu na zdraví deťom alebo ľuďom, ktorí fóbiou  trpia. Pravdepodobne tiež spôsobí škody poľovníkom i rybárom. Najviac škôd spôsobujú psie exkrementy. Ani pri pravidelnom odčervovaní nemôže mať majiteľ istotu, že neobsahujú larválnu toxokarózu, psie pásomnice či salmonelu. Tieto svinstvá sa aj s dažďom dostávajú do vody, v ktorej plávajú okrem rýb možno tiež vaše deti.

Pes nie je módny doplnok, s ktorým sa treba chváliť čo najväčšiemu počtu ľudí. Ak vám na ňom záleží, zoberte ho na prechádzku k Šúrskemu kanálu. Má tam vyhradený priestor a možnože sa mu tam podarí zviesť nejakú fešnú sučku.

Prosím vás, nevenčite svojich miláčikov pri Šutrovke. Nie preto, že môžete dostať pokutu.  Nevenčite ich tam preto, že ste zodpovední a ohľaduplní voči ostatným ľuďom a okolitej prírode.

*Všeobecne záväzné nariadenie č. 1/2008 – Cesta: Samospráva/Nariadenia (VZV)/1/2008

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma, trápia ich cesty a nezamestnanosť

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?