Ako sme pri Šutrovke oheň hasili

Autor: Eduard Šandor | 26.6.2014 o 8:07 | (upravené 3.2.2016 o 16:14) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  557x

V Ivanke pri Dunaji, pri jazere Šutrovka, je zákaz zakladania ohňa. Nedodržuje sa. Na mieste o tom informuje až jedna tabuľa. Ohne horia veselo, hlavne teraz keď je teplo a sucho.

Všetkého schopní táboriaci si vychutnávajú, že teraz drevo dobre horí.

Nikde nikto, len neohraničená vatra asi pol metra od suchej trávy a dva až tri metre od prvých stromov. V blízkosti bol jeden postarší rybársky pár, poprosil som ich o vedro. Ochotný pán naplnil dve PET fľaše a podal mi ich. Vatra a veľká pahreba iba zadunela. Našťastie táboriaci boli jasnovidci a nechali tam okrem iného odpadu aj veľa prázdnych dvojlitrových plastových fliaš. So synom pod pazuchou a plnými PET fľašami som sa štveral hore zas a znova. Staršia pani sa pridala napriek tomu, že do strmého svahu mala problém sama so sebou. Týmto sa chcem obom poďakovať za pomoc a ochotu.

V nedeľu som išiel opäť okolo, veselo tam horeli dva slabo ohraničené ohne. Pobehovala okolo nich asi desiatka tínedžerov a jedna dospelá pani. Slušne som ich upozornil, že zakladanie ohňa je tu zakázané a že ich ohne nespĺňajú ani základy bezpečnosti. Slova sa ujala asi osemnásť ročná tínedžerka: „Nemusíte sa obávať, nie sme predsa malé deti.“

Táborisko po ich návšteve:

 

Za najväčší problém považujem nevedomosť a nezodpovednosť. Ten, kto má skúsenosti, by tam oheň nikdy nezaložil. Máte dojem, že máte dostatočné skúsenosti? To si myslia všetci. Nechajte  si poradiť od skautov. Nemusíte vedieť založiť oheň jednou zápalkou. Stačí ak ho nebudete zakladať tam, kde je to zakázané! Keď si potrebujete opiecť špekáčik či slaninu nepotrebujete vatru. Malý oheň svedčí o táborníckej šikovnosti. Nikdy neprikladajte na oheň polená veľkých priemerov, dlho horia a veľmi ťažko sa hasia.

Oheň zakladali táboriaci zväčša na vedľajšom táborisku, ktoré bolo o niečo bezpečnejšie. Lenže pre smetisko, ktoré tam postupne vzniklo sa im znepáčilo a presunuli sa o kúsok ďalej.

Prosím Vás, nezakladajte pri Šutrovke oheň, obzvlášť v tomto období je to veľmi nebezpečné. Odnášať vlastné smeti považujem za samozrejmosť. Prineste si vrecia a odneste niečo z odpadu, ktorý tam už je. Budete mať zo seba lepší pocit a pomôžete okolitej prírode.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?